Šabačka kadrovska loto hobotnica

Šabačka kadrovska loto hobotnica: Izleću kao kuglice iz “Don Dušanovog”  bubnja na funkcije načelnika u Upravi grada, pravobranioca, direktora javnih preduzeća, zamenika tužioca, pa i sudija…. Sud ipak morao da osudi Zelenovićeve direktore…

Za milionske “pronevere”, direktora Direkcije za građevinsko zemljište, Miodraga Filipovića i direktora za puteve, Vladimira Nedeljkovića, šabački sud osudio na  simbolične novčane kazne…

Antikorupcijsaki portal Embargo objavljuje osuđujuće presude dvojici gradskih funkcionera Šapca, kao jedan mali prilog tezi o “poštenju gradskih vlasti, gradonačelnika Zelenovića, njegove kamarile i svih onih koji decenijama stoje iza svega”… O tome Zelenović nije pričao na “vrhunskom engleskom” u Strazburu?! Zašto?  Nije rekao, da su njegovi saradnici, pojedini direktori osuđeni za “lopovluk”, ma kako se to pravnim terminima pisalo u presudama i zvalo u javnosti?! Da su kazne za učinjeno smešno niske, male kako bi to Šapčani rekli… Zbog kadrovske loto hobotnice koja dve decenije kroji sudbinu ovdašnjih građana!

U Šapcu odavno nema kadija, niti turskog zuluma, ali ima nečega što već 18 godina muči sve građane ovog regiona: ista vlast, koja odoleva pravdi i istini, menja boje i dresove po potrebi, a da suština njihovog delovanja nije se promenila ni za milimetar za sve ove godine.Trošenje narodnih para i prelivanje u džepove pojedinaca, udruženja, pokreta, lažnih projekata je, posle mnogo godina, provaljeno i rešeno da se sankcioniše! Ali, onda na scenu stupaju “spavači”, one sudije, koje za milione  evra nenamenski potrošene u samo 2015.godini smatraju da nema krivice gradonačelnika ovoga grada?

Neko bi rekao, nema veze. Možda je sudija Biljana Mraović donela dobru presudu? Ali, kako da se poveruje u nepristrasnost te sudije, kad je istoga dana, za koji je bila zakazana glavna rasprava po Krivičnoj prijavi OJT Šapca – njena ćerka dobila posao u predškolskoj ustanovi “Naše dete”?! Kakve li slučajnosti? Da li ima ikoga u Šapcu i okolini, ko će poverovati u ove slučajnosti? Komentarisanje ovakve presude nije nikakav napad na nezavisnost pravosuđa, nego samo pokušaj da se ono zaštiti, baš od ovakvih presuda…

 

 

 

Ko je bio u pravu, dokaz je odluka Višeg suda u Šapcu, koji je ovih dana poništio prvostepenu presudu sudije Mraović i ceo postupak vratio na početak, na novo suđenje!? Da li je i ova odluka možda napad na pravosuđe, ono koje “punim srcem i dušom” zastupa pomenuti sudija Osnovnog suda u Šapcu?

Antikorupcijski i neprofitni portal Embargo stavlja na uvid javnosti obe presude. Prvostepene oslobađajuće i drugostepene koja je poništila prvostepenu, pa neka svako pojedinačno zaključi o čemu se tu radi? Da li je tako kako mesecima “ Zelenović plače u svojim slabo čitanim medijima”, ili je u pitanju nešto drugo, što se u našoj zemlji naziva pravim imenom: lopovluk?!

Sprega koja je za sve ove godine napravljena na ruletu sa lopticama iz “Don Dušanovog bubnja” u Šapcu vlast krije. Omerta je zadatak i prioritet kao uslov opstanka svih! Pa i onog koji je sve to stvorio pre punih 18 godina…

Kako sve to danas funkcioniše, ima bezbroj primera. MI ćemo samo ( za sada) pokazati na jednom jedinom primeru povezanosti lica po intimnoj porodičnoj i familijarnoj liniji: Gradski pravobranilac je Valentina Lovrin, čiji je jedini zadatak da štiti interese građana, odnosno da brani gradsku ( narodnu) imovinu od pojedinaca koji bi da je otuđe ili prisvoje? Ona je sestra Danijele Lovrin  Gavrilović, koja je direktor JP “Vodovod i kanalizacija”!? Njen suprug, a Valentinin zet, Zoran Gavrilović je zamenik Osnovnog javnog tužioca!? Pre nego što je Valentina Lovrin postala  gradski pravobranilac bila je direktor u jednom javnom preduzeću…

Da li šabačka javnost sme da se pita, zbog čega je baš moralo da se sestre pozicioniraju na tako važna mesta u gradskoj vlasti, posebno ako se znalo da je muž, odnosno zet zamenik javnog tužioca čiji je upravo državni zadatak da juri i one koji se ogreše o državnu imovinu i gradsku kasu!

Nije nam namera da ikoga unapred prozivamo i etiketiramo kao “lošeg momka”, ali su ovakva poklapanja srodnih lica na bitnim mestima u sistemu lokalne samouprave u najmanju ruku čudna i neprimerena, posebno kod onih ( čitaj Zelenovića) koji se godinama busaju u grudi vičući plačnim glasom: “ Demokratija, slobodarski Šabac”!? Šapčanima je preko glave više njihovih kadrovskih vrteški u kojima se decenijama vrte isti ljudi, skakutajući sa funkcije na funkciju kao “usrani golubovi” sa grane na granu, na prvom decembarskom jutarnjem mrazu….

Ima dosta direktnih dokaza da ova kadrovska loto vladajuća vrteška itekako ima uporišta i u lokalnom pravosuđu. A, najsvežiji su oni, kojima su kažnjeni gradski funkcioneri za opet ono famozno, nenamensko trošenje budžetskih sredstava ( a, to bi mirne duše trebalo nazvati pravim imenom, lopovlukom!?).

Primer prvi:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Miodrag Filipović, je za “proneveru” miliona budžetskih para kao direktor Direkcije za puteve grada Šapca osuđen i kažnjen sa 50.000 dinara!?! Neverovatno. Čovek koji je bez ikakvog radnog iskustva, kažu, držao je kiosk “ sa desetak artikala”, vinuo se u nebeske visine, postao direktor, pre bi se reklo za neasfaltiranje puteva? A, para nigde? Gde su otišli milioni, kada putevi nisu rađeni, kada su svuda rupe do rupe, kada nijedan seoski put nisu asfaltirali… I za sve to je kažnjen sa samo 50.000 dinara! Koliko ima onih, koji bi se sa njim odmah menjali, ali pod uslovom da im otkrije gde su te silne pare otišle? U čije ruke? I nikom ništa. Nikoga više u gradskoj Upravi niti u pravosuđu nije briga što je gradski budžet oštećen za milione, a krivac skoro kao da je nagrađen za to delo!? Hobotnica je izgleda odradila svoj deo posla?

Primer drugi:

…………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

Vladimir Nedeljković, direktor Javnog preduzeća za upravljanje gradjevinskim zemljištem grada Šapca, takođe je osuđen za nenamensko trošenje, odnosno izvršena plaćanja u velikom broju slučajeva, osuđen je na novčanu kaznu od samo 90.000 dinara!? I opet su u pitanju na desetine miliona dinara “pronevere”, a da nije sud utvrdio gde su te pare završile? U čijim džepovima?

I ono što je još najtragičnije po grad Šabac u ovom slučaju, po žalbi Nedeljkovića Viši sud je preinačio kaznu, da umesto ranijih 90.000 dinara plati novčanu kaznu od 60.000 dinara!? Šta to znači, zna skoro svaki građanin Šapca…

Sitne novčane kazne za “pronevere” na desetine miliona dinara iz gradske kase. Posle svega rečenog i prikazanog, šabački gradonačelnik je u Strazburu više ličio na nekog lošeg humoristu amatera, nego na ozbiljnog političara… Verovao je, da onako kako godinama blefiraju srpsku javnost, može isto da uradi i sa Evropom…

E.E. / embargo.rs